це цікаво

це цікаво
скористайся

Історія в персоналіях


7 клас
Хлодвіг - 498 р прийняв християнство, поділив державу між синами, призвело до хаосу престолонаслідування, реальна влада перейшла до майордомів («ліниві королі»).
Піпін Короткий - заручився підтримкою папи Григорія ІІІ став королем, за це допоміг папі створити Апостольську столицю – папську державу.
Карл Великий - хотів відновити Західну Римську імперію: воював з арабами («Пісня про Роланда»), проти слов‘янських племен, проти саксів, розгромив Аварський каганат, приєднав Баварію та Лангобардське королівство. Будував прикордонні укріплення – «марки». 800 р папа надав йому імператорську корону, вважається одним із найвидатніших монархів усього середньовіччя, об’єднав у межах своєї імперії більшу частину Західної Європи і поклав край добі «темних віків»

Юстиніан (527-565) - відновив межі Римської імперії, провів судову реформу («Кодекс Юстиніана») насадження християнства, будівництво храму святої Софії, «храм храмів».
Лев Математик-візантійський математик,один із засновників алгебри (першим почав використовувати літерні позначення)
Мухаммед – об‘єднав арабів, заснував іслам. (Мохаммед, Мугаммед, Могаммад, Мугаммад, Магомет)-святий і пророк, що започаткуав релігію Іслам. Вчені вважають Мухаммеда історичною особистістю, засновником перших громад мусульман, з його слів записано Коран.
Феодора – візантійська імператриця-регентша, остаточно придушила іконоборство.
Василій ІІ Болгаробоєць – візантійський імператор, який остаточно підкорив Болгарію.
Аль-Біруні – хорезмський вчений-енциклопедист. Працював при дворі хорезмшахів. Писав арабською мовою. Твори Біруні є значним внеском у математику, астрономію, фізику, мінералогію, історію та етнографію. Припустив, що Земля обертається навколо Сонця.
Авіцена (Ібн Сіна) – засновник медицини. перський вчений-енциклопедист, філософ, лікар, хімік, астроном, теолог, поет. «Книга зцілення», «Канон лікарської науки»
Фірдоусі перський поет написав поему «Шах-наме» («Книга царів») пізніше увійшла до збірки «Тисяча й одна ніч», йому приписується також написання поеми «Юсуф і Зулейха» (біблейсько-коранічний сюжет про Йосифа).
Вільгельм Завойовник - норманський герцог, встановив васальні відносини, сильну влада, кріпацтво.
Філіпп ІV Красивий для виправдання податків скликав у 1302 році Генеральні штати. Заволодів Наваррою та Фландрією.(“битва шпор”). Знищив з папою Климентом V орден тамплієрів. Авіньонський полон пап 1309-1378.
Жана д'Арк звільнив національна героїня Франції, брала участь у звільнені країни під час Столітньої війни.
Генріх ІІ Плантагенет англійський король, встановив порядок у стягування податків, королівський суд, свідки під присягою (суд присяжних), військова повинність, або податок на найманців, рицарі – поміщики. Спроба підкорити церкву невдала.
Оттон І Великий зупинив мадяр. 962 р імператором Священної Римської Імперії.
Фрідріх І Барбароса Штауфен, доклав зусилля для підкорення Італії, посварився з папою Александром ІІІ, стверджував що отримав корону не від папи а «прямо від Бога». Але численні напади на Італію були не вдалими, був змушений просити у папи.
Фрідріх ІІ Штауфен продовжив підкорення Італії. Заснував університет у Неаполі.
Ізабела і Фердинанд («католицькі королі») у 1479 р об‘єднав Кастилію і Арагон, закінчили Реконкісту. Початок інквізиції, переслідування маврів і євреїв.
П’єр Абеляр французький філософ. Його романтичний зв'язок з власною ученицею Елоїзою змусив обох піти в монастир. Деталі свого життя він описав в автобіографії «Історія моїх поневірянь».
Роджер Бекон англійський філософ, вчений і викладач Оксфордського університету. Цікавився алхімією, біологією, фізикою і магією, його заслуга в наголошенні на науковому методі досліджень.
Йоганн Гутенберг європейський винахідник і першодрукар, який винайшов і запровадив промислову технологію друкарства у практику виготовлення книжок.
Данте Аліг’єрі видатний італійський поет доби Відродження, письменник і політик, «Батько італійської літератури». Першим став писати літературні твори народною (тобто італійською) мовою, а не латиною. Його головний художній твір, поема «Божественна Комедія»
Джованні Боккаччо італійський письменник і поет епохи Відродження, друг Франческо Петрарки. Найвизначніший твір Боккаччо — «Декамерон», книга «Життя Данте Аліг'єрі» («Малий трактат на хвалу Данте»)
Франческо Петрарка італійський поет та літописець, ранній гуманіст. Один із засновників гуманізму, його називають «батьком гуманізму».Особливо відомі сонети Петрарки, котрі вважаються зразком жанру
Сандро Боттічеллі італійський живописець флорентійської школи. Справжнє ім'я — Алесандро ді Маріано ді Ванні Філіпепі. «Мадонна з немовлям», фрески Сикстинської капели, «Благовіщення», ілюстрації до Божественної комедії Данте.
Мікеланджело Буонарроті італійський скульптор, художник, архітектор, поет і інженер. Його твори вважалися найвищими досягненнями мистецтва Відродження ще за життя самого Майстра. «Страшний Суд», « Сикстинська капела».
Кирило і Мефодій слов'янські просвітителі та проповідники, творці слов'янської азбуки, перші перекладачі богослужбових книг на слов'янську мову, брати.
Ян Гус - голова Празького університету й проповідник, очолив невдоволених, засуджував симонію, та індульгенції – відпущення гріхів за гроші, відкидав посередництво духівництва.
Ян Жижка чеський полководець, діяч гуситського руху, національний герой чеського народу.
Казимир ІІІ Великий польський король, відродив королівську владу, створив воєводства та каштелянства, гроші, захищав селян від сваволі феодалів, захопив частину Галицько-Волинського князівства, додав собі титул «король Русі». Засновник Краківського університету.
Юрій Долгорукий - Ростово-Суздальський князь, за якого починається його піднесення, втручався у справи Новгорода, Галицько-Волинського князівства і намагався закріпити за собою великокняжий престол у Києві. З його ім’ям пов’язана перша літописна згадка про місто Москву, родоначальник лінії володимиро-суздальських князів. За постійне посягання на чужі землі йому дали прізвисько Долгорукий.
Дмитрій Донськой великий князь московський та володимирський. Московський князь воював проти рязанських, нижньогородських, тверських князів, Литви. Переміг монголо-татар на Куликовому полі, хоч і не покінчила остаточно з татарським пануванням, але підірвала сили Орди.
Іван ІІІ великий князь Московський, продовжив політику збору руських земель, підкорив Новгород, Тверь, оголосив себе “государем всея Русі” та остаточно позбувся монгольської залежності. При ньому прийнятий «Судебник» — збірка законів держави та проведений ряд реформ, що були основою помісної системи землеволодіння.
Мехмед ІІ турецький султан, найбільший полководець свого часу — завоював Константинополь, поклавши кінець існуванню Візантійській імперії, Кримське ханство, Сербію, Морею, Трапезундську імперію, Боснію, Албанію.
Андрій Рубльов російський художник-іконописець, монах. Мистецтво Рубльова, який мав величезну кількість учнів, вважається найвищим досягненням російського живопису 15 століття.
8 клас
Христофор Колумб-іспанський мореплавець, першовідкривач Нового Світу - Америки (найбільше географічне відкриття за всю історію людства). Колумб започаткував відкриття материка Південна Америка і перешийків Центральної Америки, відкрив архіпелаг Великих Антильських островів, були досліджені значні території Атлантичного океану, береги та острови в ньому, відкриті північний пасат, Північна пасатна і Карибська течії, визначена їхня швидкість, виміряна глибина в прибережних районах (ці дослідження вважають початками океанографії)
Васко да Гама-португальський дослідник і мореплавець, який відкрив морський шлях до Індії довкола Африки.
Америго Веспуччі-флорентійський мореплавець, на честь якого названий Американський континент. Фернан Магеллан-португальський мореплавець на іспанській службі, здійснив першу навколосвітню подорож під час якої остаточно визначено форму й об'єм Землі, всупереч усім космологам і богословам доведено кулястість планети, відкриту протоку (Магелланова), яка відокремлює від Південної Америки великий острів - Вогняну Землю, відкрито явище зміни дат при навколосвітніх подорожах Бартоломеу Діаш-один з найславетніших португальських мореплавців-першовідкривачів, що покоряв води Атлантики в XV столітті. В 1488 році в пошуках морського шляху з Європи до Індії першим з європейців обігнув Африку з півдня й відкрив мис Доброї Надії, вийшовши у води Індійського океану.
Мартин Лютер-реформатор Церкви, засновник протестантського руху, йому належить відома фраза: «На цьому я стою і не можу інакше»
Томас Мюнцер-радикальний проповідник часів Реформації, який став поастанським лідером під час Селянської війни. Він першим від Лютера виступив проти католицької церкви
Жан Кальвін-французький протестантський релігійний реформатор, засновник кальвінізму
Ігнатій Лойола-християнський святий, наварський шляхтич, засновник католицького ордену освітян і місіонерів Товариства Ісуса, члени якого відомі як єзуїти. Ігнатій Лойола був активним борцем з протестанською Реформацією, поборником католицьких цінностей і захисником Папського авторитету у Європі
Еразм Роттердамський був високоосвіченою людиною, вивчав твори італійських гуманістів і античну літературу, перекладав і видавав їхні твори. Себе він гордовито називав “громадянином Всесвіту”. Еразм Роттердамський писав твори, в яких викривав розпусту католицького духовенства. Тонкою іронією відзначалася його сатира “Похвала глупоті”. Він засуджував вульгарність, відсутність змісту, приховану за пустим формалізмом в обрядах католицької церкви, політичне свавілля й тиранію королів і князів. Філософ уважав, що релігія має прибрати форму безпосереднього й відвертого діалогу між людиною та Богом. Він виступав за поширення в суспільстві віротерпимості, набуття релігією особистого характеру, використання в церковних відправах мови народу, що повинно було зробити їх зрозумілими простим людям.
Карл V Габсбург-король Німеччини, імператор Священної Римської імперії,король Іспанії (Кастилії й Арагону).Найкрупніший державний діяч Європи першої половини XVI століття, що зробив найбільший внесок в історію серед правителів того часу
Генріх IV король Франції, перший з династії Бурбонів, в народі називали «Добрий король Генріх» (перша дружина – королева Марго, друга – Марія Медічі)
Кардинал Ришельє французький політичний діяч, кардинал, генералісимус, глава королівської ради (перший міністр Франції), допоміг королю Людовику XIII зробити Францію могутньою державою (відомий з роману Дюма «Три мушкетера»)
Філіпп II король Іспанії та король Португалії
Вільгельм Оранський перший зі спадкових штатгальтерів (правителів) Нідерландів, один з керівників Нідерландської буржуазної революції, направленої проти іспанського володарювання і католицизму; убитий католиком-фанатиком.
Генріх VIII Тюдор король Англії з 1509 року, успадкував трон від свого батька Генріха VII, одружився з Катериною Арагонською, вдовою свого брата
Єлизавета І Тюдор королева Англії та Ірландії, відома під прізвиськами Королева-дівиця, Глоріана та Добра королева Бесс.
Леонардо да Вiнчi Італійський живописець, розробив учення про перспективу та будову людського тіла. Автор картини «Джоконди», фрески «Таємна вечеря»
Рафаель Санті Найбільш гармоній художник Відродження, автор картин «Мадонна Конестабіле», «Сікстинська мадонна», «Заручини Марії»
Альбрехт Дюрер німецький живописець, головний майстер гравюр, автор циклу ілюстрацій до «Апокаліпсису», серії «Майстерні гравюри»
Пітер Брейгель фламандський живописець та графік, найвідоміший і найзначніший із носіїв родинного прізвища пензлярів. Майстер пейзажу та жанрових сцен, автор робіт «Шлях на Голгофу», «Побиття немовлят», циклу картин «Дванадцять місяців»
Вільям Шекспiр англійський письменник, автор творів «Приборкання норовливої», «Ромео і Джульєтта», «Гамлет», «Ричард ІІІ»
Toмac Мор англійський письменник, автор «Утопії»
Караваджо італійський живописець періоду раннього бароко, засновник європейського реалістичного живопису 17 століття, автор «Хворий Вакх», «Юдиф та Олоферн», «Медуза Горгона»
Пітер Пауль Рубенс фламандський живописець, один з найвизначніших представників епохи бароко, автор «Венера перед дзеркалом», «Воскресіння Лазаря», «Суд Паріса»
Рембрандт Ван Рейн нідерландський художник, офортист доби бароко, автор «Валаам і ослиця», «Бенкет Валтасара», «Христос зцілює хворих»
Джордано Бруно італійський астроном, автор ідеї безмежності Всесвіту, був спалений інквізицією
Парацельс лікар епохи Відродження, «перший професор хімії від створення світу», відхиляв вчення давніх про чотири соки людського тіла і вважав, що всі процеси, що відбуваються в організмі, — хімічні процеси. Вивчав лікувальну дію різних хімічних елементів і сполук; зблизивши хімію з медициною
Френсіс Бекон англійський філософ, вважав, що пізнання повинне здійснюватися шляхом експериментів та висновках, доведених дослідами
Миколай Копернік польський астроном, довів, що Земля обертається навколо Сонця
Галілео Галілей італійський астроном, відкрив гори на Місяці, супутники Юпітера, заклав основи сучасної механіки.
Сигізмунд ІІ Август польський король (1548—1572) і Великий князь Литовський, Великий князь Руський, останній з династії Ягеллонів
Стефан Баторій польський король (з 1576), Великий князь Литовський та Руський (з 1576), глава Речі Посполитої обох народів
Іван IV Грозний московський великий князь (з1533), перший самопроголошений цар Московського царства (з 1547)
Олексій Михайлович другий московський цар (1645—76) з династіїРоманових. Батько Петра І Великого. Повний титул: «Божією милістю Великий Государ Цар і Великий князь, всій Великия і Малия і Білия Росії самодержець, і багатьох держав і земель Східних і Західних і Північних отчич і дідич і спадкоємець і государ і володар»
Михайло Романов перший московський цар (1613—1645 рр.) з династії Романових
Генріх Валуа король Речі Посполитої, Великий князь Литовський 1573–1574, король Франції (Генріх ІІІ.), останній з династії Валуа, прийняв «Генріхові артикули»
Олівер Кромвель лорд-протектор Англії в 1653—1658 роках, лідер пуритан, військовий керівник громадянської війни в Англії
Марія Терезія ерцгерцоґиня Австрії, король Угорщини, королева Богемії, Королева Галичини та Ладомерії та імператриця Священної Римської імперії, її правління – епоха реформ
Людовік XIV французький король, який отримав при народженні ім’я Людовик Богоданий, відомий також як «король-дитя», а потім — «король-сонце».
Ж.Б. Кольбер французький державний діяч, інтендант фінансів при Людовіку XIV, відзначився наполегливою працею та впровадженням багатьох реформ
Йосип ІІ король Німеччини, обраний імператором Священної Римської імперії, старший син Марії Терезії, реформатор, яскравий представник епохи освіченого абсолютизму.
Петро І перший імператор Всеросійський, заснував Російську імперію, провів у державі численні реформи
Катерина ІІ російська імператриця дому Романових, епоха царювання – період «освіченої монархії» і вважається «золотим віком» російського імперського абсолютизму
Олександр Суворов відомий російський полководець. Один із засновників російської військової справи, вважається,що за все життя не зазнав жодної прямої поразки
Михайло Ломоносов росiйський вчений-натураліст, геохімік,поет, реформатор російської мови, перший російський академічно освічений вчений
Джордж Вашингтон американський державний діяч, перший президент Сполучених Штатів, батько-засновник США, творець американського інституту президентства
Бенджамін Франклін один із засновників США, політичний діяч, дипломат, вчений, письменник, журналіст, видавець, масон. Один з лідерів війни за незалежність США, за винятком Вашингтона – найвідоміша людина в США
Томас Джефферсон учасник Першої американської революції, 3-й президент США, один із засновників цієї держави, видатний політичний діяч, дипломат і філософ.
Сулейман I османський султан, став найвизначнішим правителем Сходу XVI ст., будучи на вершині військової, політичної і економічної могутності Османської імперії. Його дружина - Роксолана
Бабур 1483-1530 нащадок Тамерлана, син правителя Фергани Омар-шейха. Засновник Імперії Великих Моголів,завоював велику частину Північної Індії.
Токугава дин із головних військово-політичних лідерів Японії епохи «воюючих країн». Патріарх роду Токуґава. Засновник і перший сьоґун сьоґунату Едо

Комментариев нет:

Отправить комментарий